השתלת שיניים ביום אחד – האם זה אפשרי? 6.12.22

עקרונית, השתלת שיניים ביום אחד יכולה ממש להתאים למי שרוצה לעשות הכל ביום אחד. ועם זאת, חשוב להבין במה מדובר על מנת לבחון ולהחליט אם מדובר במשהו שבאמת נכון עבור המטופלים. אמנם, ניתן להתייעץ עם הרופאים – אך, בסופו של דבר, האחריות להחזיק במודעות ובידע היא של המטופלים. שכן, יש למטופלים את היכולת לקבל בחירה שהיא באמת לטובתם ותומכת בהם במסע שלהם.

לפני שנדבר על שיטת השתלת שיניים ביום אחד

בסטנדרט הקונבנציונלי – מבצעים השתלת שיניים כדרך התקנתם של שתלים דנטליים בלסת. כאשר מספר חודשים לאחר מכן ניתן לבצע את השיקום הקבוע. על כן, ישנה זו שיטה ידועה ובטוחה אשר נאספו עבורה עדויות ויש אשר הכתירו בה הצלחות מזה כשלושה עשורים. למעשה, יש שיגידו כי לשיטה זו הצלחה של מעל ל-95 אחוזים מהמקרים, אם כי לא התייעצנו בנתונים מבוססים לצורך הכנת הכתבה.

השיטה הישנה מבוססת לה על עקרון כירורגיה אורטופדית, לפיו, שתל עשוי טיטניום יהיה נא מוחדר בלסת ויוטמן מתחת לחניכיים למשך תקופה של מספר חודשים, על מנת לעבור תהליך המאפשר חיבור ביולוגי הדוק בין תאי העצם, לבין, מה שנקרא, מתכת השתל. בעגה הלועזית זה נקרא "אוסאואינטגרציה".

שתל זה, לא יהיה פעיל בכל תקופת ההתחברות לעצם הלסת. אנחנו מדברים כאן על תקופה של כשלושה עד שישה חודשים. יינתן פתרון של שיניים זמניות עבור המטופל על מנת לתת מענה מבחינה נראותית ותפקודית לתקופה שכזו. במקרים מסוימים, אפשר שיבוצעו תותבות נשלפות בזמן שייקח עד לחשיפת השתלים וקבלתה של העבודה הסופית והקבועה. ישנם מקרים, בהם מלווה החדרתו של השתל הדנטלי בהשתלת עצם על מנת לחזק ולשחזר את עצם הלסת. במקרים מסוימים, אפשר שהרופא ישאף לשפר ולעבור את הרקמות כדרך השתלת רקמה רכה. מדובר בטיפולים מסוג שידרשו תקופת המתנה חיונית וחשובה לדעת אותם רופאים, על מנת להשלים את הריפוי ולאפשר קליטה של השתל.

עם כל זאת, יש לציין כי התפתחויות טכנולוגיות בתחום הובילו לאי אילו שדרוגי שטחי פתים המתכת שבדופן השתל כך שאפשר שנוצר זירוז התחברות עצם שתל ואף קיצור תקופת ההמתנה המדובר. בקיצור, יש השתדלות לקצר את תקופת ההמתנה ואף לאפשר למטופל לצאת עם שיניים "זמניות אך קבועות" (כפי שרופא מסוים כתב ברשת), באופן מידי לאחר השלמת ההשתלות.

השתלת שיניים ביום אחד – העמסה מידית?

השיטה שלפנינו, בעניין השתלת שיניים ביום אחד – נקראת העמסה מידית. במסגרתה, מופעלים השתלים, באופן מידי, לאחר החדרתם – כדרך התקנתם של מבנים וכתרים זמניים. זאת מבלי לייצר תקופת המתנה לשם קליטה. על פי כן, מתוך כך אפשר שנולדה לה האמירה "השתלת שיניים ביום אחד". המשמעות היא שבו ביום הרופא יבצע עקירה, התקנת שיניים וביצוע גשר זמני – במקום להעניק תותבת נשלפת. בכתבת רשת שמצאנו צוין כי לשיטה שיעור הצלחה בין 60 ל-80 אחוזים.

תנאים לעמידה בתנאי סף של השתלת שיניים ביום אחד?

כפי שניתן לצפות, ישנם תנאים מסוימים על מנת לעמוד בהתאמה לשיטת השתלת שיניים ביום אחד. ביניהם:

 • איכות עצם במידה מתאימה: עצם צפופה עדיפה. ניתן להעריך זאת בצילומי CT
 • נפח עצם במידה מספקת: השאיפה היא לנפח גבוה כמו גם עובי. תנאי שעלול לא להתקיים באם תתרחש עקירה מרובה ותנאים אחרים. במילים אחרות, מי שמועמד להשתלות עצם, כמו גם הרמות רצפת סינוס – כנראה לא יתאימו לשיטה זו
 • עצם השימוש בשתלים שיכולים להיות ארוכים במיוחד – למטרת השגתה של יציבות ראשונית באופן מספק לשיטה זאת, המערבת העמסת שתלים.
 • באם ישנה המלצה לעשות שימוש בשתלים ייחודיים להעמסה מיידית, אפשר שיהיה מדובר על שתלים להם יכולת עיגון מיידית במידה טובה.
 • היעדרותן של חריקות שיניים מתופעת ה-BRUXIM, והיעדרות עומס ומתח על שרירי הלעיסה במידה משמעותית להליך.
 • היעדרותם של גורמי סיכון מסוימים לרבות עישון במידה מסוימת. עישון למעשה כבר יכול להוות אתגר מול הליך קליטת השתל.
 • ענייני איזון מנשך וסגר פה וזאת על מנת לסייע בפיזור העומס והכוחות באופן הרמוני ומינימלי בעבור כל שתל.
 • נכונות לאכול מזון מתאים לתקופת ההחלמה גם אם הדבר כולל מספר שבועות של שינוי הרגלי תזונה בהתאם (נניח, חודש וחצי).

וכן הלאה.

רוצים לדעת עוד? חייגו אלינו עוד היום 2825* .

לנו את יש הידע, הניסיון, הצוות הרפואי הבכיר, הטכנולוגיה פורצת דרך ואת המכשור המתקדם בעולם – כל זה כדי להבטיח טיפול שקט, איכותי ובטוח.

השתלת שיניים ביום אחד – האם זה אפשרי?

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

צרו קשר
ונחזור אליכם ליעוץ

  * שדות חובה

  לייעוץ עם מומחי היוניק שלנו

  דילוג לתוכן