טיפולי שיניים תחת הרדמה מלאה 6.12.22

מה ערכה של הרדמה כללית עבור טיפולי שיניים? ובכן, היכולת לעבור אותם בלי הכרה. מדוע יש בכך ערך? זאת כי הדבר מעלים כליל את ההתמודדות הדרושה – הן ברמה פסיכולוגית והן ברמה פיזיולוגית, למטופלים אשר מעוניינים לעבור טיפול שיניים מסוים. למעשה, הרדמה כללית יכולה לסייע גם לאנשים אשר מפחדים עד מאוד מהחוויה הדנטלית, כדרך כך שהם פשוט יישנו כמלכים בזמן התהליך. כמו גם, לאנשים עם אתגרים בריאותיים שונים ואחרים. כל זאת ועוד, בכתבה הבאה.

ייחודה של הרדמה כללית בזמן טיפול שיניים

הרדמה כללית איננה שיטה "קלילה" להרפיה והרגעה, כמו היפנוזה או גז צחוק. למעשה, אלו אשר ממש לא רוצים להיות בהכרה מלאה במהלך טיפול שיניים, יעריכו מאוד את האפשרות לעצום את עיניהם ולישון כמלכים בזמן הטיפול. מדובר בהליך, אשר בעלי מקצוע מסוימים ימליצו לעבור רק במסגרת מרפאה שבאמת יודעת איך עושים זאת נכון.

מה חשיבותו של צוות רפואי מומחה במרפאת השיניים?

מרפאת שיניים מקצועית, אשר באמת יודעת להעניק טיפולי שיניים בהרדמה כללית תכלול רופא שיניים שבאמת יודע את מלאכתו בתחום ההרדמה הכללית, לרבות רופא מרדים מומחה, עוזר מרדים וסייעת בעלת ניסיון. ובקיצור, צוות מנצח להענקת טיפולי שיניים באופן מקיף – הכל תחת אותה קורת גג, בחדר ניתוח מקצועי ומתקדם.

לעתים, עצם הידיעה שיש צוות רפואי תחת קורת גג, וכי טיפולי שיניים בהרדמה מלאה נעשים בידי אנשים עתירי ניסיון, מנוסים עד מאוד וטובים במיוחד במלאכתם – יכולה כבר להרגיע את הנפש. וזאת, כי יש אנשים, שמסיבותיהם שלהם – פשוט מפחדים לחשוף את עצמם לשטח מרפאת השיניים ולהגיע לטיפול, כזה או אחר. גם אם יש להם משהו שהם רוצים לטפל בו – בין אם אסתטי ובין אם פרקטי, הם לא בהכרח יאפשרו לעצמם בכלל להגיע לרופא שיניים, שלא נדבר על טיפול – מסיבות שונות הקשורות לפחד. גם אם הם מבינים את יכולתם לקבל מענה, ומודעים לכך שיש טיפול שהוא בטוח לחלוטין (במידת האפשר), יכול להיות שזה עדיין לא יניע אותם לעבר הטיפול עצמו. פשוט, כי יש רצון נגדי חזק יותר.

איך לדעת אם ישנו פחד מודע / לא מודע?

ואכן, יש אנשים, שפשוט לא מאפשרים לעצמם לעבור טיפול שיניים סטנדרטי. האם הם מפחדים? אנחנו לא יודעים. האם יש דרכים לעזור להם להתמודד עם הפחד? ובכן, עצם נוכחות צוות מקצועי במרפאה, לרבות היכולת לעבור טיפול שיניים בהרדמה מלאה – יכולה לסייע להם עד מאוד לעשות את הצעד הבא בביטחון וברוגע יחסי.

איך ניתן לדעת אם למטופל פוטנציאלי יש פחד מסוים הקשור לתחום הדנטלי?

 1. אם המטופל מפגין קושי בפתיחת הפה אל מול רופא השיניים
 2. אם המטופל בכלל לא מגיע לפגישות שהוא קבע, או בכלל לא קבע פגישות אף על פי שיש לו רצון לעשות את זה
 3. אם המטופל חווה בכי, צעקות והתכווצויות של שרירי הפנים כמו גם הגוף במהלך טיפול
 4. תסמינים של חולשה ושל אובדן הכרה
 5. מעין רצון לשטוף את הפה בזמן הטיפול, ואף לעתים קרובות
 6. תסמיני בחילה ואף רפלקס של הקאה באם מוכנס המכשיר הדנטלי לפה
 7. אי השפעתן של זריקות הרדמה מקומיות

מה חשיבותה של אמפתיה וחמלה כלפי המטופל?

כפי שניתן לצפות, באם ישנם קשיים שלא המטופל ולא הצוות הרפואי – מבינים, אפשר שזה יערים אתגר בתקשורת ואך חוויה של "משהו לא בסדר", או אפילו מבוכה ובושה. ועל פי כן, יכול להיות שזה יוביל למעין רצון שלא להתקרב לחדר הטיפולים. במקום ללכת בדרך הזאת, אפשר ללכת למרפאת שיניים עם צוות רופאים שבאמת מבין בתופעות הללו, שיודע להביע חמלה והבנה ואף להעניק מענה מקצועי. ובכך, אין המטופלים מתבקשים להרגיש לא מובנים, או אפילו "משונים". אם יש להם פחד, בושה ומבוכה זה בסדר. ואם הם ממש רוצים לעבור טיפול שיניים – יש להם אפשרות לעשות הרדמה מלאה.

ובכך, גם אם יש פחד, בושה ומבוכה – ניתן עדיין לקבל מענה לגבי כאבים, רגישויות, דלקות, ריח וכן הלאה. עדיין ישנן דרכים כן להגיע, כן למצוא דרך להשתתף בטיפול ולקבל את המענה שהם רוצים.  ישנן כל מיני דרכים לתת מענה לפחד מטיפול שיניים. יש שמעדיפים הרפיה, היפנוזה ואפילו גז צחוק על מנת לשכך את החלק החרדתי / המפחד שנחווה בעת מסוימת בחדר הטיפולים. ואכן, הן יכולות להתאים לטיפולים קצרים של, נניח, עד כחצי שעה בחדר הטיפולים.

מה ערכה של הרדמה כללית בחדר הטיפולים?

אם מדובר בישיבה טיפולית ממושכת, אולי אפילו בטיפול יחסית אינטנסיבי שנועד לתת מענה להמון עניינים באותו סשן טיפולי – יכול להיות שצריך קצת יותר. כן, אנחנו רומזים לכדי הרדמה כללית. זאת על מנת לסייע בהרגעה "כללית" יותר. ובכך, ניתן לקיים ישיבות טיפוליות של מספר שעות, לבצע מספר מרובה של טיפולי שיניים ולתת מענה די כולל למטרות טיפוליות שונות.

מטרתה של הרדמה מלאה בטיפול שיניים היא לסייע בהשלמת טיפול שיניים באם אין זה מתאפשר "בתנאים רגילים". הדבר יכול להתאים כמובן לאנשים עם פחד מטיפולי שיניים, כמו גם לאנשים שיש להם רפלקס הקאה המופעל בזמן הטיפול גם אם אין להם פחד מודע. במקרים אחרים, הרדמה כללית יכולה להתאים גם לאנשים עם אתגרים גופניים ו/או נפשיים,  ואנשים עם מחלות ואלו שרוצים להימנע ממצבי לחץ.

רוצים לדעת עוד? חייגו אלינו עוד היום 2825* .

לנו את יש הידע, הניסיון, הצוות הרפואי הבכיר, הטכנולוגיה פורצת דרך ואת המכשור המתקדם בעולם – כל זה כדי להבטיח טיפול שקט, איכותי ובטוח.

טיפולי שיניים תחת הרדמה מלאה

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

צרו קשר
ונחזור אליכם ליעוץ

  * שדות חובה

  לייעוץ עם מומחי היוניק שלנו

  דילוג לתוכן