כל מה רציתם לדעת על ציפוי שיניים 2.1.23

"חייכו, והעולם יחייך לכם בחזרה!" 

בחרנו להתחיל את המאמר שלנו מהפתגם הזה כי חיוך לבן זהו בהחלט מרכיב חשוב בביטחון האישי של כל אחד מאתנו. חיוך לבן וצחור משדר ביטחון, עוזר לנו בפגישות עסקיות או אפילו סתם במפגש חברים. חיוך לבן, זהו בהחלט מפתח להרבה דלתות! היום, בזכות הידע, המכשור המתקדם והטכנולוגיה החדשנית רפואת השיניים האסתטית התקדמה מאוד ואנו יכולים להציע למטופלנו המון פתרונות אסתטיים. ציפוי שיניים – הוא אחד מהם! אז אם אתם מתכננים לעשות ציפוי שיניים – סדרת המאמרים הזאת בשבילכם! נעבור על סוגי הציפויים, ממה הם עשויים, במה כרוך ציפוי שיניים, ממה מורכב המחיר של הציפוי ועוד.

בשנים האחרונות בשל התפתחות טכנולוגית בענף הדנטלי, תחום האסתטיקה הדנטלית תופס יותר ויותר תאוצה. כתוצאה מכך מגוון האפשרויות העומדות בפני הרופא שמתמחה בתחום התרחב. ציפוי שיניים הינו הליך שבו מתבצעת הדבקה או בנייה של חומר מלאכותי על חלקה הקדמי של השן.

חשוב להבין שמדובר בעיקר בטיפול אסתטי מאשר בטיפול שיקומי, במילים אחרות, ציפוי שיניים נותן לנו מענה אסתטי במקרים הבאים:

 • השלמת כותרת השן שנשברה או נסדקה
 • הלבנת שיניים
 • סגירת רווחים בין השיניים
 • יישור שיניים
 • צורה חדשה של שיניים ועוד.

את הציפויים ניתן לחלק לשתי שיטות עיקריות: הדבקה (למינציה) ובניה, כאשר לכל שיטה יש תתי קטגוריות ולכל אחת מהן ישנם יתרונות וחסרונות. שתי השיטות הללו מתפצלות לתתי קטגוריות של ציפויים/ פורנירים לרבות -Emax, זירקוניה, lumineers ו-Resins.

בחירת סוג הציפוי תלויה במספר מרכיבים

תקציב, רמת הנוחות, מצב השיניים, זמן ביצוע וכיוצא בזאת. ננסה להקל עליכם בתהליך עם מידע מפורט על סוגי הציפויים השונים ברפואת שיניים עכשווית והיום נדבר על ציפוי קומפוזיט.

ציפוי שיניים מחומר מורכב (שיטת הבניה)

ציפוי שיניים מחומר מורכב משמש כסוג של ציפוי שרופא שיניים בונה אותו במקום ומכאן השם שלו שיטת הבניה. לפעמים הוא משמש כציפוי זמני, למשל במצבים שממתינים לקבלת הציפויים הקבועים. ציפוי קומפוזיט הרבה יותר זול ומהיר מבחינת הביצוע מציפוי בשיטת למינייט. המרכיב העיקרי בציפוי הזה – הוא סוג של שרף שמורכב מחלקיקי זכוכית או בשמו המקצועי קומפוזיט (חומר בצבע לבן שמשמש לביצוע סתימות), ומכאן השם שלו – ציפוי קומפוזיט.

בשנים האחרונות ציפויי קומפוזיט זוכים לפופולריות רבה בקרב המטופלנו וזאת בשל עלותו הנמוכה (ביחס לציפוי בשיטת הלמינייט), בזמן הביצוע ועוד'. מחיר ציפוי קומפוזיט נובע בעיקר מניסיון ומיומנת של הרופא המבצע, והוא עדיין זול משמעותית מציפויים שמבוצעים בשיטת הלמינציה.

בשנים האחרונות ישנה תופעה נרחבת שבה ציפויים אלה (קומפוזיט) נקראים בכל מני שמות כגון: "ציפויי קריסטל", "ציפויי נאנו", "ציפויי קומפוזית", "פיסול שיניים", "ציפויים ביום אחד" וכו'. אך בסך הכל מדובר באותו ציפוי מאותו סוג של חומר – קומפוזיט. ההבדל הוא אך ורק שיווקי, דהיינו למצוא "בידול" אחד מהשני.

בהשוואה לציפויי למינייט, לציפוי קומפוזיט יש חיים הרבה יותר קצרים. ציפויי קומפוזיט רגישים יותר לכתמים, שריטות, סדקים ושברים. ציפויי קומפוזיט ידועים גם כציפויים לאותו יום או "ציפויים במפגש אחד" מכיוון שהרופא המטפל "בונה" אותם במרפאה ללא התערבות של מעבדה או טכנאי שיניים ומכאן העלות הנמוכה יחסית. 

 להלן כמה יתרונות והחסרונות בולטים של ציפוי קומפוזיט:

יתרונות: 

 • מחיר - עלות נמוכה ביחס לשאר הציפויים.
 • זמן/ משך הטיפול - לרוב מדובר בטיפול במפגש אחד.
 • פגיעה מינימלית - ציפוי קומפוזיט לרוב לא מצריך השחזה או הסרת אמייל. יחד עם זאת ישנם מקרים שזה כן מצרי, דבר זה תלוי במצב השן ורמת הפגם שלה.

חסרונות: 

 • אורך החיים של ציפוי קומפוזיט קצר משמעותית ביחס לציפויי למינייט. 
 • פיגמנטציה - ציפוי קומפוזיט סופג צבעים כתוצאה מצריכת מזון ומשקאות ולכן לאורך השנים הוא משנה גוון.
 • קומפוזיט הינו חומר רך יחסית לשן שלנו ומכאן הוא יותר רגיש לשברים או סדקים. יש לקחת את זה בחשבון ולהיזהר מהפעלת לחץ יתר או צריכת מוצרים קשים.

ציפוי חרסינה (Veneer Porcelain): 

הציפויים הראשונים שבהם החל השימוש ברפואת השיניים היו ציפויי חרסינה, למעשה מדובר באותו חומר שמשתמשים בו בין היתר ליצירת הכתרים הדנטליים. המראה של חרסינה מאוד אסתטי והוא בעל שקיפות טבעית. להבדיל מציפויי קומפוזיט – ציפויי חרסינה אינם סופגים צבע ולא משנים את גוונם.

להלן כמה יתרונות בולטים:

 • מראה טבעי
 • שקיפות טבעית
 • אינו מחליף צבע

ישנם גם כמה חסרונות:

 • עובי - מדובר בציפוי יחסית עבה (ביחס לציפוי Emax) ולכן זה מצריך שיוף גדול/ עמוק יותר מחומר השן.
 • עמידות - ציפוי חרסינה פחות חזק ביחס לציפוייEmax  וזירקוניה.

ציפוי זירקוניה

בנוסף לציפוי חרסינה, היה ניסיון לייצר את הציפויים מתרכובת זירקוניום דו- חמצני, או בשמו המקוצר ציפוי זירקוניה. מדובר בחומר מאוד נפוץ ברפואת השיניים בכלל ובאסתטיקה דנטלית בפרט ומשמש בעיקר ליצירת כתרים. אך הניסיון והמחקרים מראים שכושר ההדבקה שלו לחומר השן נמוכה מאוד, מה שמעמיד אותו לא כבחירה העדיפה על רופא שיניים. היתרון העיקרי של זירקוניה – זה החוזק שלה ביחס לחרסינה. אך החסרונות עולים על היתרון הזה.

הנה כמה מהם:

 • אטימות - ציפוי מזירקוניה אטום יותר מציפוי חרסינה או Emax.
 • קושי בהדבקה על השן - קשה מאוד לעבוד עם החומר הזה בתור ציפויים וזאת בשל הכושר ההדבקה הנמוך שלו.

ציפוי Emax 

בעשור האחרון נכנס חומר חדש לענף רפואת השיניים וזהו  Lithium disilicate או בשמו המסחרי Emax. מדובר בחומר המורכב בעיקר מחלקיקי זכוכית וחרסינה דחוסה. שריפתו של החומר בתנור בטמפרטורה גבוה מקנה לו חוזק ושקיפות טבעית כמו השן הטבעית שלנו.

ציפוי Emax גם משמעותית דק יותר מציפוי חרסינה, מה שמעניק לו יתרון נוסף בכך שהשיוף של חומר השן יהיה הרבה יותר שמרני וכמעט בלתי נראה לעין. ציפוי Emax הוא בין סוגי הציפויים הנפוצים ביותר וקל למצוא אותו במרפאת שיניים דנטל יוניק שבכיכר המושבה.
העבודה עם ציפויי Emax הרבה יותר נוחה לרופא שיניים ומכאן המענה שהוא נותן בתחום האסתטיקה הדנטלית פותח הרבה מאוד אפשרויות טיפול.

להלן כמה יתרונות בולטים של ציפוי Emax:

 • מאוד דק, מה שמאפשר שיוף מינימלי של חומר שן
 • אינו מחליף צבע 
 • שקיפות ומראה טבעי

בגדול אין הרבה הבדל בין החומרים השונים והבחירה על השימוש בחומר לציפוי כמעט ולא משפיעה על עלותו.

לסיכום

כאמור ישנם מספר סוגי ציפויי שיניים, לכל אחד יש את היתרונות ואת החסרונות שלו. בסופו של דבר מדובר בהליך רפואי שבעיקרו אסתטי ועל כך יש לשים לב כדי לקבל את ההחלטה הנכונה. אנו במרפאת שיניים דנטל יוניק מבצעים את כל סוגי ציפויי שיניים תוך שימוש בחומרים הטובים ביותר ובעזרת המכשור המתקדם בעולם רפואת השיניים. מרכיבים אלה יחד עם צוות רפואי מיומן מסייעים לנו להגיע להצלחת הטיפול.

רוצה לדעת עוד? אנו מזמינים אותך לקבלת הייעוץ במרפאת שיניים בהוד השרון דנטל יוניק עם הרופאים הבכירים שלנו כדי לתת לכם את כל התשובות. חייגו עוד היום 2825*

כל מה רציתם לדעת על ציפוי שיניים

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

צרו קשר
ונחזור אליכם ליעוץ

  * שדות חובה

  לייעוץ עם מומחי היוניק שלנו

  דילוג לתוכן